Medya

01.04.2016

Ambarlı Fuel-Oıl Santralı 4. Ve 5. Ünitelerinin Çift Yakıtlı Kombine Çevrim Santralına Dönüştürülmesi Ve Rehabilitasyonu Projesi’nin Geçici Kabulü Yapıldı

EKON Endüstri ve Tic. A.Ş.  –  PROKON Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş. – PROKON İmalat İş Ortaklığı (EPP İş Ortaklığı) olarak  10 Kasım 2008 tarihinde üstlenilmişolan EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün anahtar teslimi Ambarlı Fuel-Oil Santralı 4. ve 5. Ünitelerinin Çift Yakıtlı Kombine Çevrim Santralına Dönüştürülmesi ve Rehabilitasyonu Projesinde ön deneme, 60 gün deneme ve performans testleri her iki ünitede başarı ile tamamlanarak 21/11/2013 tarihi itibariyle santralın Geçici Kabul’ü yapılmıştır.

 

Türkiye’de ilk defa, yerli bir mühendislik müteahhitlik grubunun bir termik santral yapım işini mühendisliği ve işletmeye alınması dahil, anahtar teslimi olarak üstlendiği ve son teknolojinin kullanıldığı projede, 2 ünitede toplam 270 MW üretim yapan santral 820 MW’a çıkarılmış, doğalgaz ve mazot ile (çift yakıtlı) çalışabilecek şekilde dönüştürülmüş, çevre kriterleri Avrupa Birliği kriterlerine uygun hale getirilmiş, santralin verimliliği de %34’den %56‘ya çıkarılmıştır. Prokon-Ekon Şirketler Grubumuz Ambarlı-2 Doğalgaz Kombine Çevrim Santral’ını başarı ile tamamlayarak önemli bir referans ve deneyim elde etmiştir.